roslina egzotyczna jak uprawiac w domu

Rośliny egzotyczne jak uprawiać w domu

Rośliny egzotyczne jak uprawiać w domu

Zanim zaczniemy pisać o egzotycznych roślinach i o tym, na co trzeba zwrócić uwagę podczas ich domowej uprawy, musimy powiedzieć sobie jedno: egzotyczne rośliny przestały takie być dawno temu. Dlaczego? Bo coraz częściej można spotkać je w wielu polskich domach. Ich niezwykła popularność bierze się właśnie z ich niezwykłości, oryginalności i niecodzienności. Jak o nie dbać, by w warunkach domowych rosły niemal w taki sam sposób, jak w swoim naturalnym środowisku? Na te oraz inne pytania odpowiada poniższy artykuł. Miłej lektury!

Egzotyczne rośliny: popularność, powszechność, dostępność!

Rośliny egzotyczne stają się bardzo popularne i coraz bardziej powszechne. Wystarczy wejść do dowolnego polskiego mieszkania albo domu, aby przekonać się, że w większości z nich (jeśli właściciele bądź mieszkańcy są miłośnikami szeroko pojętej roślinności, ogrodnictwa czy uprawy egzotycznych roślin doniczkowych) znajdziemy kwiaty czy drzewka egzotyczne.

Na polskim rynku można kupić wiele kwiatów egzotycznych do domu, ponieważ są dostępne powszechnie, a ich sprzedawcom przynoszą spore zyski, kupującym zaś niesamowitą nieraz estetykę i radość z uprawiania takich roślin. Niegdyś rzadkie okazy drzewek czy kwiatów mogły zostać kupione tylko w dobrze zaopatrzonych marketach lub, co bardziej odpowiada prawdzie, pracowniach florystycznych, których celem, między innymi, jest uprawa i sprzedaż egzotycznych egzemplarzy. Dziś jednak nawet najbardziej niespotykane (kiedyś) okazy roślin egzotycznych są do kupienia od ręki, nawet w popularnych sklepach dyskontowych.

Kształty takich roślin, ich barwy i zapachy, faktura liści czy korzeni lub łodyg: to wszystko wprowadza do mieszkania i domu niesamowitej świeżości, niezwykłego charakteru, niesamowitości. Egzotyczne okazy można wybierać na co dzień i od święta, bo świetnie sprawdzają się jako rośliny do domu, ale również jako niezwykłe prezenty dla równie niezwykłej obdarowywanej nimi osoby.

roslina egzotyczna jak uprawiac w domu

Warunki w domu: o czym pamiętać, aby rośliny rosły zdrowo przez długi czas?

W jaki sposób należy dbać o rośliny egzotyczne, aby ich kondycja nigdy nie osłabła, na przykład chwilę po ich zakupieniu? Należy pamiętać o kilku kwestiach, które są absolutnie kluczowe do prawidłowego rozwoju roślin:

  • Temperatura i wilgotność: te dwa czynniki są niezwykle istotne, ponieważ egzotyczne rośliny pochodzą zazwyczaj z tych części świata, w których panuje ciepły i wilgotny klimat. Nie jest to oczywiście reguła, ale trzeba pamiętać, że większość takich roślin nie znosi zbyt dobrze przeciągów, wahających się temperatur i temperatur niskich, a także nadmiernego nasłonecznienia. Jeśli mamy okaz z dżungli amazońskiej, nie można go „prześwietlić”, ponieważ w lesie tropikalnym panuje półmrok w niższych jego partiach.
  • Gleba: pamiętajmy, że po decyzji o przesadzeniu nowej rośliny do innej doniczki, musimy sprawdzić, jaki rodzaj gleby będzie odpowiedni dla takiej rośliny. Przykładowy storczyk uwielbia lekkie podłoże, które jest w dodatku przepuszczalne, a co lepiej sprawdzi się na podłoże dla storczyka, jak nie rozdrobniona kora? Podobnie jest z azaliami, które uwielbiają podłoże przepuszczalne, najlepiej próchnicze o odczynie kwaśnym. Z kolei drzewka japońskie/bonsai potrzebują mieszanek żwiru, kompostowej ziemi, wulkanicznej lawy i pumeksu.
  • Nawóz: rośliny egzotyczne nie powinny stracić swojej kondycji, dlatego warto je regularnie (ale niezbyt często) nawozić odpowiednimi preparatami przeznaczonymi do roślin zielonych lub kwitnących. Warto dopytać sprzedawcę (jeśli zna się na roślinach egzotycznych), jaki nawóz byłby najlepszy dla danego gatunku rośliny.

Mają wszystkie powyższe zalecenia na uwadze, powinniśmy poradzić sobie bez problemu z uprawą kwiatów i drzewek egzotycznych w domu. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, które sprawdzą się dla tych, którzy dopiero rozpoczynają z nimi przygodę, ale również dla tych, których doświadczenie jest ogromne.

drzewko bonsai

Drzewka Bonsai

Każdy, kto lubuje się w japońskiej estetyce, pokocha bonsai. Są to miniaturowe, bardzo skrupulatnie formowane i przycinane drzewka. Minimalizm to ich główna zaleta. Przyciągają spojrzenie, dziwią tych, którzy nigdy ich nie widzieli. Warto poświęcić im czas, jeśli chcemy wyhodować je sami, ale możemy również kupić okaz już uformowany.

Rośliny egzotyczne kwitnące

Kwitnące, a nawet owocujące rośliny egzotyczne? Proszę bardzo! Cytryna, mandarynka, drzewko pomarańczowe: wszystkie te rośliny możemy hodować w domu od malutkiej pestki. Na owoce czasem przyjdzie nam poczekać bardzo długo, ale nic tak nie cieszy, jak owoc, który stworzyliśmy od ziarna! Parapety warto ozdabiać miniaturami ananasów (niejadalne, niestety!), z oplątw stworzymy egzotyczny klimat w każdym wnętrzu.

rosliny egzotyczne mandarynka uprawa

Bardzo popularny i łatwy w uprawie (zazwyczaj!): storczyk

Storczyki to jedne z najbardziej popularnych gatunków roślin egzotycznych w Polsce. Mogą być jednopędowe, wielopędowe, z dyskontu lub sklepu florystycznego, pachnące lub niewydzielające zapachu (to rzadziej). Phalenopsis różowy jest idealny do sypialni, biały natomiast świetnie sprawdza się jako prezent dla bliskiej osoby (z okazji lub bez okazji!). Storczyk  Dendrobium sprawi, że nawet pozbawiony koloru parapet stanie się niezwykle barwną przestrzenią. Gdy kupujemy storczyki do domu, pamiętajmy, że są to kwiaty kapryśne. Kiedy kwitną, są przepiękne. Gdy odpoczywają, nie robią już takiego wrażenia, a w dodatku mogą sprawiać problemy przy przesadzaniu. Mimo tego warto posiadać przynajmniej jeden egzemplarz.

Podsumowanie

Egzotyczne rośliny można uprawiać w domu, a czasem nawet nie trzeba specjalnych warunków, by rosły zdrowe i miały dobrą kondycję. Te rośliny to sposób na ubarwienie mieszkania czy domu, nadania mu niezwykłego, tajemniczego charakteru rodem z dżungli amazońskiej. Pamiętajmy jednak, że niektóre okazy będą wymagały bardzo dużej dawki opieki, jednak czas, który poświęcimy na doglądanie tych roślin, zwróci się nam po wielokroć, gdy zobaczymy efekty naszych działań.

Nie bójmy się egzotyki. Ona naprawdę nie jest tak trudna w uprawie, jak się wielu ludziom wydaje. Powodzenia!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWA DOSTAWA OD 79ZŁ - WYSYŁKA W 24h
DARMOWA DOSTAWA OD 79ZŁ - WYSYŁKA W 24h