odstraszanie komarow lawenda

Rośliny odstraszające komary

Rośliny odstraszające komary

Komary odpowiadają za skuteczne uprzykrzenie życia w sezonie wiosennym i letnim. Wyczekiwany moment wypoczynku zamienia się w uporczywe bzyczenie i bolesne ukąszenia. Wymyślono niejeden sposób na komary, ale większość z nich opiera się na stosowaniu środków chemicznych. Coraz większą popularnością cieszą się rośliny odstraszające komary. W rzeczywistości stanowią połączenie przyjemnego z pożytecznym, ponieważ umożliwiają stworzenie wielobarwnych aranżacji na ogrodzie, balkonie lub tarasie, a jednocześnie działają odstraszająco na komary. Przedstawiamy rośliny, które działają odstraszająco na komary i realnie zmniejszają ich liczebność w określonym zasięgu danego zapachu. W wielu sytuacjach ich obecność bywa wystarczająca, choć nie zapewnia 100% ochrony. 

Odstraszanie komarów na balkonie i w ogrodzie

Naturalne środki na komary zapewniają skuteczną ochronę przed tymi insektami. Pomimo sporej ilości roślin wykazujących działanie odstraszające komary, uparte osobniki potrafią nadal towarzyszyć domownikom i pozostać niemalże nieustraszone. Warto jednak osobiście wypróbować nieinwazyjne sposoby, które nie rzutują negatywnie na środowisko i nie szkodzą innym, pożytecznym owadom. Wiele roślin wydziela zapach, który jest nieprzyjemny dla komarów, co pozwala zmniejszyć ilość ich przylotów. Mieszanie wybranych gatunków roślin i drzew może spotęgować to działanie, co pozwoli zmniejszyć ilość komarów w pobliżu domu. Przy ich wykorzystaniu można stworzyć kolorowe kompozycje i rabaty. 

Jak odstraszyć komary za pomocą roślin?

Dobrą praktyką jest sadzenie odpowiednich roślin w gęstych kłębach na różnych poziomach. Zalecane jest, aby ich podłoże było wilgotne, a miejsce odsłonięte od promieni słonecznych, co pozwala zwiększyć ilość wydzielanych olejków eterycznych. Zatem ich skuteczność jest mniejsza w przypadku umiejscowienia ich na słonecznych balkonach lub tarasach. Dodatkowe zalety tych roślin to dekoracyjny wygląd i wydzielanie zapachu, który jest przyjemny dla ludzi. Część z nich doskonale rośnie także w domu, zatem można kilka sztuk uprawiać w pomieszczeniach. 

Rośliny odstraszające komary

Poszukując roślin, które określane są jako naturalne środki na komary, warto skoncentrować się na kilku gatunkach, które wykazują największą skuteczność. To na nich należy skupić się w pierwszej kolejności, a z pewnością po kilku dniach kwitnienia liczebność komarów w ogrodzie ulegnie pomniejszeniu. Część z nich z pewnością może już znajdować się w ogródku wyłącznie z powodów estetycznych, dlatego warto rozważyć ich ewentualne przesadzenia i dodatkowe dosadzenia. Z naszej strony zachęcamy do wypróbowania naturalnych metod odstraszania komarów, co może przynieść w danym przypadku satysfakcjonujące rezultaty.   

Kocimiętka

Kocimiętka jest byliną, która posiada śliczne niebiesko-fioletowe kwiaty. Wizualnie przypomina lawendę. Okres jej kwitnienia przypada na sezon letni. Nie posiada szczególnych wymagań, co do gleby. Dobrze rośnie także w doniczkach. Kocimiętka wytwarza bardzo charakterystyczny zapach, który jest uwielbiany przez koty. Ich właściciele dla dobra zwierząt powinni zrezygnować z uprawy, ponieważ mogą zbyt natarczywie się z nią obchodzić. Z kolei kocimiętka jest nienawidzona przez komary, dlatego jest rekomendowana, jeżeli obecność komarów przekracza akceptowalne normy.

Lawenda

Kolejną rośliną, która nie jest szczególnie akceptowana przez komary jest lawenda. Wydzielany przez nią zapach działa odstraszająco na komary. Jednocześnie przyciąga do siebie motyle i pszczoły. Preferuje stanowiska ciepłe i zaciszne. Obfite kwitnienie wymaga często sporo wysiłku ze strony właściciela, jednak zdrowy wygląd i zapach rośliny potrafią to odpowiednio zrekompensować. Ususzone kwiaty można przechowywać w szafie, co pozwoli odstraszyć mole. 

odstraszanie komarow lawenda

Komarzyca (plektantus koleusowaty)

Nazwa tej rośliny jest bardzo wymowna. To właśnie ona cieszy się największą skutecznością w działaniach mających na celu poskromienie komarów. Komarzyca posiada dekoracyjne liście i zdecydowanie preferuje wiszące doniczki. Charakteryzuje się posiadaniem liści o niewielkich wymiarach, na których występują kremowe obrzeża Wybierana jest ze względu na możliwość uczestniczenia w wielogatunkowych kompozycjach kwiatowych. Z jej udziałem tworzone są całe, zielone ściany w altanach. Roślina nie toleruje bezpośredniego słońca. Lepiej wybierać dla niej półcień, co zmniejszy ilość zabiegów pielęgnacyjnych i zapewni jej lepsze warunki do wzrostu.

Pelargonia

W Polskich ogrodach i tarasach w sezonie letnim nie powinno zabraknąć pelargonii, które zachwycają obfitym kwitnieniem w wielu możliwych kolorach. Pelargonia charakteryzuje się posiadaniem zdolności, która pozwala na odstraszanie much, meszek i komarów. Odpowiada za to zapach wydzielany przez jej liście. Zbliżony jest do zapachu róży i cytryny. Właściwa pielęgnacja, częste podlewanie i intensywne nawożenie zapewni jej rewelacyjne warunki do wzrostu i kwitnienia, a równolegle wytwarzany zapach będzie o wiele mocniej wyczuwalny. 

Bodziszek korzeniasty

Jest byliną, która wytwarza bardzo intensywny zapach, który nie jest akceptowalny przez insekty. Zaletą tej rośliny jest łatwość w uprawie. Preferuje niemalże każde stanowisko i jest odporna na suszę. Okres kwitnienia jest bardzo długi. Po skróceniu przekwitniętych pędów, może zakwitnąć ponownie w drugiej połowie lata. Z uwagi na ekspansywny charakter jest wykorzystywany jako roślina okrywowa. 

Katalpa Surmia

Katalpa to gatunek drzewa, który posiada nie tylko walory dekoracyjne. Tuż obok dużych i dekoracyjnych liści pojawiają się białe kwiaty. Wizualnie przypominają kwiaty storczyka, jednak wydzielają bardzo silny i piękny zapach, który skutecznie odstrasza komary. Katalpę warto zasadzić w miejscu, które chcemy zacienić z uwagi na bogaty baldachim liści skutecznie zatrzymujący promienie słoneczne. W rezultacie można stworzyć klimatyczny kąt do wypoczynku lub zabawy dla dzieci. 

Zioła jako naturalne środki na komary

Wiele ziół wytwarza zapach, który nie jest obojętny dla komarów. Odpowiednio dobrane gatunki umożliwiają zapewnienie dodatkowej ochrony przed niechcianymi gośćmi na posesji. Równolegle można czerpać z ich obecności dodatkowe korzyści lecznicze i kulinarne. Komary nie potrafią funkcjonować w sąsiedztwie kopru włoskiego, bazylii, tymianku i niektórych gatunków mięty

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWA DOSTAWA OD 79ZŁ - WYSYŁKA W 24h
DARMOWA DOSTAWA OD 79ZŁ - WYSYŁKA W 24h