jak-hodowac-papryczki-jalapeno

Jak hodować papryczki jalapeno?

Jak hodować papryczki jalapeno?

W międzynarodowej kuchni wykorzystuje się wiele odmian papryk. Nie wszystkie jednak charakteryzują się takimi właściwościami, jakie przypisywane są papryczkom jalapeno. Te niewielkie, pikantne warzywa można w łatwy sposób uprawiać we własnym domu. Stanowią one istotny składnik dań meksykańskich i amerykańskich. Mogą być dodawane niemalże do każdego posiłku: do pizzy, sosów, frytek – nadając potrawom lekkiej pikanterii. W niniejszym artykule zastanawiamy się jak hodować papryczki jalapeno w zaciszu własnego mieszkania.

Dlaczego warto hodować papryczki jalapeno? Niecodzienne właściwości prozdrowotne

Niepozorna, mała papryczka była wykorzystywana od wieków w celach leczniczych. Szczególnie upodobali sobie ją Majowie, wykorzystując jalapeno do leczenia symptomów astmy. Inne cywilizacje, w tym Aztekowie, cenili zieloną odmianę chili ze względu na działanie uśmierzające ostry ból. Przez lata jalapeno było stosowane jako lek na zapalenie stawów, nadwagę, otyłość, wrzody i bóle żołądka. Drogocenny sok z jalapeno był wykorzystywany do leczenia alergii, udrażniania zatok oraz polepszania przepływu krwi w organizmie. Działanie przeciwbólowe papryka zawdzięcza wysokiemu stężeniu kapsaicyny, zawartej w dużych ilościach przede wszystkim w nasionach. Kapsaicyna działa przeciwbólowo podrażniając skórę i wywołując efekt intensywnego pieczenia. Ponadto wykazuje ona działanie termogeniczne i wzmagające przemiany metaboliczne, co wpływa pozytywnie na redukcję nadmiernej wagi.

Jak hodować papryczki jalapeno? Przygotowanie podłoża i sadzenie nasion

Papryczki jalapeno można hodować przez cały rok. Aby urosły jak najefektywniej, poleca się sadzenie nasion na początku wiosny. Optymalnym czasem będzie początek marca – najlepiej pierwszy lub drugi tydzień miesiąca. Co prawda można zrobić to o dowolnej porze roku, jednakże warunki domowe stają się najwłaściwsze właśnie wówczas. Niewielkie nasionka można przed umieszczeniem w podłożu nieco zwilżyć. Absorpcja wody powoduje zwiększenie szansy na szybsze kiełkowanie rośliny. Sadzi się je pod niewielką warstwą ziemi, ok. pół centymetra w głąb. Zastosowane podłoże powinno posiadać wysoki współczynnik pH. Jalapeno, tak jak większość pikantnych odmian chili, uwielbia lekko kwaśną ziemię. Podłoże można zakupić bądź przygotować samodzielnie, pamiętając, że w tym drugim przypadku mieszankę ziemi musimy zdezynfekować metodą termiczną lub chemiczną.

Ochrona po wysianiu jalapeno – wilgotność i dopływ powietrza

Papryczkę wysiewamy w doniczkach domowych, w każdej z nich umieszczając od kilku do kilkunastu nasion (w zależności od wielkości pojemnika). Po początkowej fazie wzrostu, która następuje kilka tygodni po wysiewie, należy pozostawić jedną sztukę, a resztę papryczek przesadzić do osobnych pojemniczków. Jeszcze przed kiełkowaniem możemy całość przykryć materiałową chusteczką lub warstwą folii, pamiętając jednak o zrobieniu otworów i stałym dopływie powietrza. Taki zabieg ma na celu podniesienie wilgotności powietrza i utrzymaniu prawidłowego nawodnienia podłoża. Jeśli doniczka zostanie przykryta zbyt szczelnie, bardzo szybko mogą rozwinąć się grzyby i pleśnie. Tak przygotowane doniczki umieszczamy w ciepłym, nasłonecznionym miejscu. Pierwsze pędy mogą pojawić się już po kilku dniach od wysiewu.

Opieka nad rośliną. Na co zwrócić uwagę podczas uprawy papryczek jalapeno?

Znamy już podstawy dotyczące tego jak hodować papryczki jalapeno oraz na czym polega ich wysiew. Kolejną kwestią jest niezwykle istotna pielęgnacja pędów, która przyczyni się do prawidłowego wzrostu rośliny. Pamiętamy o tym, aby jalapeno posiadało:

  • Prawidłowe nasłonecznienie. Im więcej światła, tym lepiej. Roślina będzie efektywnie rozwijać się pod wpływem intensywnych promieni słonecznych. Powinna zatem mieć stały dostęp do światła w dzień.
  • Właściwą temperaturę. Optymalne warunki temperaturowe dla wzrostu rośliny to ok. 24-26°C. Jeśli nie mamy możliwości osiągnięcia takich wartości, doniczkę można w sąsiedztwie grzejnika, albo nieco odsunąć ją od uchylonego okna.
  • Optymalne nawodnienie. Podłoże przez cały czas powinno pozostawać lekko wilgotne. Nie doprowadzajmy do momentu, w którym ziemia będzie całkowicie sucha. Woda, którą będziemy podlewać sadzonki, powinna być letnia i odstana. Najlepiej wykorzystywać wodę lekko wyjałowioną, nie posiadającą zbyt wielu związków mineralnych w składzie. Aby utrzymać wysoką wilgotność podłoża, można również uzupełnić podstawę doniczki wodą: w ten sposób ziemia będzie absorbować wilgoć, nie doprowadzając tym samym do przesuszania podłoża.

Jak hodować papryczki jalapeno, by szybko zaowocowały?

Zazwyczaj po około trzech miesiącach roślina będzie owocować. Choć owoce jalapeno zbiera się jeszcze nie do końca dojrzałe (stąd ich intensywny, zielony kolor), to można je pozostawić na krzaczku aż nieco zaczerwienieją. Aby przyspieszyć nieco proces wegetacyjny, podłoże możemy nawozić niewielką ilością specjalnych preparatów odżywczych. Do tego celu wykorzystuje się produkty azotowo-fosforowo-potasowe, a gdy roślina nieco podrośnie, można zastosować preparaty bogatsze w potas.

nasiona papryka jalapeno uprawa

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWA DOSTAWA OD 79ZŁ - WYSYŁKA W 24h
DARMOWA DOSTAWA OD 79ZŁ - WYSYŁKA W 24h